2 מי יודע ? אברהם מזרחי הי”ד

 

[fusion_title margin_top=”” margin_bottom=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” size=”2″ content_align=”left” style_type=”default” sep_color=””]

אברהם מזרחי הי”ד

 

[/fusion_title]

מאת: מרדכי מוטלה

לאחרונה הגיעה לסיומה תעלומה שהטרידה אותנו רבות, וזהו עניינה:

בחודש אב תרפ”ב נרצח ברמלה אברהם מזרחי, הוא היה רווק בוגר, שניהל את סניף הדואר ברמלה. ביום שבת בצאתו לטייל ברחובות רמלה, ניגש אליו חייל מצרי, ורצחו נפש, על לא עוול בכפו. הוא הובא לקבורה בהר הזיתים, בחלקת צור.

בשנת תרפ”ט בחודש אב נרצח בירושלים הילד – נער אברהם מזרחי הי”ד. לדאבוננו חודשי אב-אלול בשנת תרפ”ט נעדרי רישום בפנקס פרנס.

בחלקת צור, היתה מצבה על שם אברהם מזרחי שנרצח באב תרטפ [כך במקור]. הסברא נתנה שזהו קברו של הנער אברהם מזרחי שנפטר בתרפ”ט.

אלא שבדיקה מדוקדקת של הרישום בפנקסי פרנס הולידה בעיה. הורכב תרשים, שהראה את מיקומו של אברהם מזרחי מתרפ”ב, בדיוק במקום בו נמצאת מצבה על שם אברהם מזרחי.

השלב הבא היה בדיקת שמות ההורים, על המצבה נאמר שאברהם מזרחי מתרט”פ הוא בן שלמה. ואברהם מזרחי מתרפ”ט היה בנו של יחזקאל. בעיה נוספת היתה שעל המצבה בחלקת צור נאמר שהוא נפטר בה’ באב, ואברהם מזרחי מתרפ”ט נפטר בט”ו באב. בעיה קטנה נוספת היתה שעל המצבה נאמר ש”הובל לקברות במקום לחופה” – כלומר, היה בגיל שראוי לנישואין, אבל אברהם מזרחי מתרפט היה ילד – נער כבן 14, לא גיל שאמור להיות גיל חופה.

לאחר הרכבת התרשים, בה הוברר כי המצבה שבחלקת צור אמורה להיות מצבתו של אברהם מזרחי מתרפ”ב, מה שיכול להיות תואם לשמות ההורים שלמה ורבקה שקבורים לצידו. וכמו כן התאריך ה’ באב. התאים גם הוא לתאריך רציחתו של אברהם מזרחי משנת תרפ”ב.

בדיקה מדוקדקת יותר מראה כי גם הכיתוב תרט”פ הוא ככל הנראה תוצאה של צביעה [ישנה מאד] של אותיות המצבה. באמת הכיתוב הוא תרפ”ב. ומאן דהוא שלא הסתדר עם השנה יצר את השנה תרט”פ.

משכך הוברר כי אברהם מזרחי משנת תרפ”ב הוא הקבור בחלקת צור, ליד הוריו.

עתה נותר לנסות לברר היכן קבור אברהם מזרחי מתרפ”ט. כי למרות שהוא איננו מוזכר בפקנס פרנס שבידינו, אבל לעתים איזכור אגב נפטר אחר מוביל אותנו אל מקום קבורת שאר הנזכרים שם.

ומכיון שהשם אברהם מזרחי הוא שם נפוץ. היה עלינו לברר את מקום קבורתו. בדיקה בפנקסי החברא קדישא העלתה כי אברהם מזרחי נקבר בהר הזיתים. למתעסקים בתדירות בפנקסים אלו הדבר מאותת כי בדרך כלל המינוח הר הזיתים מתייחס אל חלקת בוראק או חלקת חסידים. לעומת זאת קבורה בחלקת צור או חלקת ראס אל עמוד, מוזכרת בדרך כלל בפירוש בפנקס חברא קדישא.

משכך הוחלט לבדוק האם ישנם מצבות על שם אברהם מזרחי בחלקות חסידים או בוראק. ולהפתעתנו התברר כי האוצר היה טמון מתחת לגשר, באיזור חלקת האור החיים הקדוש נמצאה מצבתו של אברהם בן יחזקאל מזרחי מט”ו באב תרפ”ט.

בני משפחתו של אברהם מזרחי מתרפ”ט כבר עודכנו על מקום קבורתו המדויק, בקרוב יוכלו לעלות אליו לראשונה.

תנצב”ה

לכרטיס אברהם מזרחי

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

תוכן עניינים

חפש קבר

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט