ר’ שלמה זלמן צורף

[fusion_title size=”2″ content_align=”left” style_type=”default” sep_color=”” margin_top=”” margin_bottom=”” class=”” id=””]ר’ שלמה זלמן צורף[/fusion_title]

באנדרטה בהר הרצל שבירושלים חקוקים שמות האזרחים חללי פעולות האיבה על גבי 61 לוחות. החלל הראשון המופיע על גבי לוח מס’ 1 הוא ר’ שלמה זלמן צורף שנרצח בין חומות העיר העתיקה על רקע לאומני. הצלחתו של ר’ שלמה זלמן  בהשגת פירמאן (רישיון) לשיקום חצר בית כנסת “החורבה” עוררה מורת רוח בקרב ערביי ירושלים ואלו ניסו מספר פעמים להתנקש בחייו. באחד מימי חודש סיוון כאשר הלך כמנהגו להתפלל תפילת ותיקין הוכה מאחור בראשו במכת חרב, הוא איבד הכרתו ולאחר שלשה חודשים בי”ט אלול תרי”א (16.9.1851) נאסף אל עמיו והוא בן 65 שנה. ר’ שלמה זלמן נולד בא’  כסלו שנת תקו”ם (1786)  בעירה קיידאן שבליטא, בח’ אייר תקע”א (1911) יצא לארץ הקודש עם אשתו חאסע ושלשת ילדיו ובהושענא רבה תקע”ב הגיע לעכו והתיישב בצפת. כעבור שנה עלה לירושלים והיה אחד מעשרת האשכנזים הראשונים שהתיישבו בעיר. דברי הערכה על אישיותו כתב ר’ אליעזר רבלין (“ציון” ספר א’ צד 71-72) ” הוא היה חכם גדול בתורה ואמן מומחה, חצי היום עסק במלאכתו, צורף זהב ובשאר עמל בתורה ובעבודת הכלל, הוא היה איש האשכולות, פקח ומדינאי עד להפליא, גיבור ובעל מרץ רב פעלים. כעמוד ברזל נשא בסבל הישוב היהודי הקטן, עם מצוקת הרעב המסים והרדיפות של השלטון בימיו, ותרב השפעתו על הרבנים ועל גדולי ישראל בארץ ובחו”ל, וימשכם לעבודת הישוב, וגם לפני מלכים ושרים התייצב ויצליח בכל אשר יפנה, הוא הוא שהציל את חורבת ר’ יהודה החסיד מיד הגויים… ושמו נערץ ונקדש בפיות כל זקני ירושלים אשר ידעוהו”

חלקת קנדיל 1967

חלקת קנדיל 1967

כאשר נטמן ר’ שלמה זלמן בחלקת קבר זכריה שבמורד הר הזיתים כבר היה שם צפוף מאד. סגולה מיוחדת הייתה להיקבר סמוך לקבר הנביא, רבים מחכמי ירושלים ובוניה נקברו בחצר, כשהראשון מביניהם היה ה”ראשון לציון” ר’ אברהם יצחקי שנפטר בשנת תפ”ט (1729).

למרבה הצער לא נוכל בי”ט באלול לעלות ולפקוד את חלקת הקבר, כי בשנת 1961 נעשו חפירות ארכיאולוגיות בחלקה.  השלטונות הירדנים אפשרו לארכיאולוג הבריטי סצ’בורי  לחשוף את בסיס קבר זכריה, החופרים עקרו את כל הקברים, פזרו את העצמות והשליכו את המצבות אל נחל הקדרון.

משפחת סלומון הצטרפה אל קבוצה גדולה של משפחות שאיבדו את קבר יקיריהם בימי השלטון הירדני בהר הזיתים, אך צאצאיהם הרבים אנשי התורה והעמל ובית כנסת ה”חורבה” הניצב כבימים עברו  בלב הרובע היהודי, הם הם המנציחים את זכרו ופעלו של ר’ שלמה זלמן צורף.

0 0 votes
דירוג מאמרים
הירשם
הודע על
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

תוכן עניינים

חפש קבר

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט