שיקום בחלקת קאנדיל ובחלקה מעל יד אבשלום

חלקת קאנדיל היא החלקה הצפונית ביותר בבית העלמין היהודי בהר הזיתים, למעט אולי חלקת החלביה (השם הנכון של חלקת החלבים). הקברים הראשנים שבחלקה הזאת מתוארכים כבר לאמצע מאה 18. כמה מחשובי הרבנים בירושלים כמו הרב נתן בורג’יל והרב יוסף הכהן מטוניס נקברו שם. השם קאנדיל (או בווריאציה שנייה קאנדין) הוא קיצור של משפחת קאנדילוף (או קאנדינוף), משפחת עסקנים מהעדה הבוכרית. השם ניתן לחלקה רק בהיקבר המשפחה במערה הקטנה שנמצאת באמצע החלקה. בעקבות ובמקביל לקבורת משפחת קנדילוף, החלו להיקבר בחלקה הזאת רבים מיהודי בוכרה, כך שבמשך השנים כל החלקה והחלקות הסמוכות נהפכו לבית העלמין הלא רשמי של יהודים יוצאי בוכרה.
החלקות שמעל יד אבשלום הן מהחלקות הוותיקות שבהר הזיתים. הקבר העתיק שניתן לראות כאן הוא משנת תס”ו (1706 למניינם), ובנוסף בחלקה הזאת טמון יוסף אמוזיג, יהודי שניתלה על ידי התורכים בכ”ח סיון תרע”ו, שעליו הרחבנו מעט במידעון של חודש סיון.
בימי השלטון הערבי בין השנים תש”ח – תשכ”ז החלקות הללו חוללו קשות. בתחילה נפרץ שביל למשאיות שעליהן העמיסו את המצבות, תוך כדי מחיקה מוחלטת של הקברים ולאחר מכן האזורים האלה כוסו בעפר כדי להכשיר חניון רחב ידיים בזמן הביקור של האפיפיור בשנת תשכ”ד (1964). כל ההרס הזה הוא בנוסף לשוד השיטתי של המצבות, שבוצע בעידוד המלא של השלטון בעמאן.
השיקום הראשוני של האזור בוצע בשנות ה-90 של המאה הקודמת. זה היה ניסיון ראשון להחזיר לחלקת קאנדיל את המראה הקדום. בשנת תשס”ח (2008) התחיל השיקום המאסיבי של האזור. בשלב הזה פינו עפר מעל כ-500 קברים, שחלקם היו שלמים לגמרי מתחת לאדמה. השיקום הזה סוקר רבות בכלי התקשורת ועורר התרגשות רבה במיוחד בקרב יצאי בוכרה ואף הוזכר בספרו החדש של איל דוידסון “בשביל ירושלים”. בחודש אייר תש”ע החל שלב ב’ של השיקום באזור הזה ובחלקה שמעל יד אבשלום. השיקום כולל בתוכו פינוי העפר שהצטבר במהלך השלב א’, חשיפת הקברים שכוסו ע”י הירדנים, ניקוש הצמחייה שגדלה בינתיים על הקברים וביצוע הסקר של השטח על מנת לגלות אלו מצבות נמצאות במקום. כל המידע הזה ישמש בעתיד על מנת לשחזר את כל המצבות שחסרות ולהחזיר למקום את כבודו הראוי.
בפרוייקט הנ”ל ניתן לראות שיתוף פעולה מדהים בין כמה אירגונים שונים כמו הרשות לפיתוח ירושלים, שמנהלת את הפרוייקט הזה, “אתרא קדישא” שמבצעת את הפיקוח ההלכתי, מרכז המידע הר הזיתים, שמבצע את הסקר בחלקות המשוקמות על מנת לזהות השמות בקברים ללא מצבות וחברא קדישא האחידה לעדת הספרדים ובני עדות המזרח שמבצעת את השיקום ומחזירה כל מצבה למקומה.
By |2016-10-27T16:36:47+03:00יום ראשון,13 יוני , 2010|Categories: חדשות|0 תגובות
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
 
 
 
 
 
Other File Types
 
 
 
 
 
 
 
 
  הירשם  
הודע על

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט