ר’ שמואל סלנט

[fusion_title size=”2″ content_align=”left” style_type=”default” sep_color=”” margin_top=”” margin_bottom=”” class=”” id=””]מנהיג העדה האשכנזית בירושלים (1909 -1816)[/fusion_title]

נולד ביום ב’ שבט תקע”ו בבית צבי הירש בעיירה הסמוכה לביאליסטוק שברוסיה הלבנה כבר מגיל צעיר הוכר כ”ילד פלא”: בגיל שבע היה בקי בש”ס ובפוסקים בגיל שמונה נשלח לישיבה ולמד אצל גדול הדור ר’ צמח שפירא. ולאחר הבר מצווה כבר הוסמך לרבנות. בסלנט למד במחיצתם של ר’ יוסף זונדל ור’ ישראל סלנט מייסד תנועת המוסר, ולימים נישא לבתו של ר’ יוסף זונדל. בגיל 20 עבר ללמוד בישיבת וולוזין ומשם ניהל תכתובות עניפות עם גדולי הדור. בהיותו בישיבה סבל מבעיות בריאות קשות ורופאיו המליצו לו לעזוב את ליטא ולגור באקלים ים תכוני , גזירה זו הביאה אותו להחלטה לעלות לא”י. בשנת 1841 בהיותו בן 25 הוא הגיע לירושלים ומצא קהילה אשכנזית קטנה בראשות ר’ זונדל חתנו. מיד עם הגעתו הוא נרתם לארגון הקהילה ושקומה. הוא ייסד את תלמוד תורה עץ החיים , הקים את חברת ביקור חולים העוסקת בסיעוד ורפוי חולים בבתיהם, ייסד את בית הדין ועומד בראשו, הקים את “וועד הכוללים” ופעל נמרצות לבניית בית כנסת “החורבה”. ר’ שמואל סלנט היה ידידו האישי של השר מונטיפיורי, ידידות זו העלתה את מעמדו של ר’ שמואל בעיני השלטונות, ותרמה רבות לרווחת קהילת הפרושים בעיר. ר’ שמואל היה התגלמות הענווה הצניעות וטוב הלב, רב שנותיו חי בדירה פשוטה במרתף שבחצר ר’ יהודה החסיד הדירה הייתה פתוחה לכל בני הקהילה 24 שעות ביממה.
מיקום הקבר
שבעים שנה הנהיג את עדתו, ובכל עת חיפש אישיות שתוכל להחליף אותו בהנהגה. בשנת 1859 העביר את כתר הרבנות לרב מאיר אורבך אולם הוא נפטר על פניו ,כך גם בשנת 1900 העביר את ההנהגה לאדר”ת – ראש ישיבת פוניביז’ שעלה לירושלים אך הוא נפטר בשנת 1904 והתפקיד הוטל על כתפיו של ר’ שמואל בשלישית. בשנותיו האחרונות התעמעמה ראייתו , בגיל 94 בכ”ט באב תרס”ט נלקח לבית עולמו. השאיר אחריו בן יחיד ר’ בנימין בייניש שנמנה על שבעת מייסדי “נחלת שבעה” והיה מפעילי ובוני השכונות שמחוץ לחומות.

 

לכרטיס קבר רבי שמואל סלנט
0 0 votes
דירוג מאמרים
הירשם
הודע על
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

תוכן עניינים

חפש קבר

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט