ר’ יואל משה סלומון

[fusion_title size=”2″ content_align=”left” style_type=”default” sep_color=”” margin_top=”” margin_bottom=”” class=”” id=””]מ”פורצי החומות” (1838-1912)[/fusion_title]

רב, שד”ר, עורך , מדפיס, איש ציבור, מפורצי חומות ירושלים וממייסדי פתח תקווה – אם המושבות. בנו של ר’ מרדכי צורף מראשי הישוב האשכנזי, ונכדו של שלמה זלמן צורף ממייסדי הקהילה האשכנזית – גואל בית כנסת חורבת ר’ יהודה החסיד.
נולד בירושלים בשנת תקצ”ח, קיבל חינוך תורני והמשיך את לימודיו בישיבה גבוהה בליטא. הוא ניצל את שהותו באירופה ללימוד מקצוע הדפוס בעיר קניגסברג, ועם שובו לארץ בשנת 1863 יזם ביחד עם מיכל הכהן הקמת בית דפוס עברי בירושלים. בדפוס זה נדפס כתב העת “הלבנון”, שסלומון היה אחד משלושת העורכים לצד מיכל הכהן ויחיאל ברי”ל. ב-1869 ייסד, יחד עם עוד שישה חברים שהתאגדו באגודה, את שכונת נחלת שבעה והקים בה את ביתו. בשנת 1872 היה בקבוצה שניסתה לרכוש אדמות ביריחו – ניסיון שלא הצליח, כעבור כמה שנים, ב-,1874 היה בין מייסדי שכונת מאה שערים שהתאגדו בצורה דומה לאגודת נחלת שבעה.
הוא הטיף להתיישבות חקלאית בארץ ישראל על בסיס כלכלי ויצרני, ואת דעותיו אלה ביטא בכתב העת “יהודה וירושלים” שייסד בשנת 1877 ושימש כעורכו. דעות אלה לא היו לרוחם של הרבנים ראשי הכוללים ואלו הכריזו חרם על כתב העת. בשנת תרל”ח 1878 נמנה סלומון בין מייסדי המושבה פתח תקווה, והתיישב במקום. הוא עקר משם לאחר שפרצה מגפת מלריה, וייסד את המושבה יהוד.
ביהוד חי ועבד שבע שנים, ובערוב ימיו שב לירושלים. בשנת 1895 נשלח כשד”ר לרוסיה, וכשהיה בעיר בויסק התארח אצל רב הקהילה – הרב קוק, בעקבות מפגש זה פעל להבאתו של הרב לארץ ישראל. נפטר בי”ב חשוון תרע”ג. נקבר בהר הזיתים בחלקת הפרושים הישנה.

0 0 votes
דירוג מאמרים
הירשם
הודע על
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

תוכן עניינים

חפש קבר

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט