[fusion_title size=”2″ content_align=”left” style_type=”default”]רבי שלמה גולדמן מזוועהיל[/fusion_title][fusion_text]

מאת: פניני עין חמד

נולד בשנת ה’תרכ”ט (1868). כבר מגיל ינקות היה “יניק וחכים” ושמו יצא למרחק כנער חכם ופלאי, בעל מידות תרומיות, שלבטח עתיד הוא להגיע לגדולות ונצורות. עת הגיע לגיל 32, בשנת ה’תרס”א (1900), יחד עם אחיו, רבי יחיאל מיכל גולדמן, הקים ישיבה גדולה בעיירתו ועמד בראשה. כשפרצה מלחמת העולם הראשונה גילה ר’ שלמה גבורה עילאה, הוא עבר בין התושבים לעודדם ולחזק את רוחם, הוא שימש בתקופה קשה זו לאביהם של התושבים ודאג לכל צרכיהם. לאחר לחץ גדול מצד הקומוניסטים , שהצרו את צעדיו בשנת ה’תרפ”ו (1925) ,עלה הרב לארץ ישראל עם נכדו, רבי מרדכי, לעיר הקודש , ירושלים. כשירדו מהספינה ביפו , אמר רבי שלמה לנכדו: “אנחנו משליכים את האדמו”רות לים”. והוא נהג בצניעות והסתרה גמורה. כך נהג במשך שלוש שנים בהם כילה את חסכונותיו והגיע לפת לחם ממש. הוא השתכן בירושלים בעיר העתיקה, שכר שם דירה קטנה וחי כאחד האדם. במשך כל אותם שלוש שנים הגיעו לירושלים מכתבים ומברקים עבור “האדמו”ר מזוועהיל” אך אין איש יודע , במי מדובר ולאן לשלוח את המכתבים. באותה עת הגיעו לירושלים תיירים מאיזור זוועהיל והמה זיהו מיד את רבם ושמעו יצא בכל רחבי ארץ הקודש. – אט אט צמחה לה חסידות זוועהיל כשמנהיגם, ר’ שלמה , מתעקש לנהוג בענווה ובשפלות ונוסע מידי יום באוטובוס . ביתו היה בית פשוט, כמעט בלי ריהוט, בלי שמשים ובלי גבאים. היה צנוע בהליכותיו, וחיי חיי צער ופשטות. גאון בנגלה ובנסתר. רבים נהרו אל הרב לברכותיו. “ה אמרי אמת” מגור היה שולח לו פתקה עם פד יון בימים הנוראים. אולם רבי שלמה היה מעדיף להתחבר לפשוטי העם ושמו והענווה היו לאחד. מלומד בניסים. בעל רוח- הקודש. א והב הבריות, ועוזר לנרדפים ולנצרכים. נפטר ב-כ”ו אייר ה’תש”ה (1944) .

רבי שלמה גולדמן מזוועהילחי כ- 76 שנים. ציונו בהר- הזיתים. הפורעים הערבים חיללו את המצבות בשנת ה’תש”ח (1947) ,אך נשאר קברו שלם. המצבה נשברה, ותוקנה בשנת ה’תשכ”ז (1966).  מרבותיו: אביו, ר’ מרדכ ‘רו י דוד משה מטשורקוב. אביו: ר’ מרדכי (משושלת זלאטשוב). אשתו: בתו של ר ‘ בן ציון מדוידהרודוק . סיפור מופלא שהתרחש עם הצדיק ר’ שלמה גולדמן, שבו ניתן לראות מה רב כוחו של הצדיק במרומים, שהקב”ה רצון יראיו יעשה: מעשה בזוג שלא היו לו ילדים. ערב שבת. האשה, צדקנית, הכינה את כל הדרוש מבעוד מועד. על השולחן נמצאים כל מעדני עולם לקראת שבת המלכה. היא ובעלה הולכים יחד לבית-הכנסת. אחד הגויים, שהתגורר בסמוך, נכנס לשכונה בשעה שכולם היו בבית-הכנסת. בעודו משוטט, ריח מאכלי השבת עלה באפו. נקש הוא על הדלת כדי לבקש להשביע את בטנו ממעדנים אלו. אולם בבית אין איש, אין קול ואין עונה. לא חשב הלה פעמיים ופרץ לבית. מיד ישב הוא על השולחן והחל לאכול את מעדני השבת: חלה, בשר, סלטים ושאר מאכלים ואף לגם מספר כוסות של יין. עוד העוף בין שיניו, ולפתע הגיעו הזוג לאחר התפילה ופתחו את הדלת ונכנסו. למשמע הדלת הנפתחת לבו החסיר פעימה, הוא הבין שבעלי-הבית חזרו, ולא רצה בשום אופן שיתפסו אותו בקלקלתו, ובאותו הרגע ביקש להימלט, בטרם יתפסו אותו אוכל בביתם. תוך ניסיון יהה מלטות, עצם העוף נתקעה בגרונו והוא נפח את נשמתו. כאשר נכנסו הזוג לביתם, גילו לחרדתם את הגוי מוטל ללא רוח- חיים. מה יעשו? הרי ברגע שיבואו אנשי השלטונות לביתם, יעלילו עליהם לבטח כי הם הרגו את הגוי! הם הביטו ארוכות זה בפני זו מנסים לחשוב, כיצד יוכלו להימלט מהצרה שהגיחה מאי-שם ונחתה על ראשם. האשה התעשתה לאחר דקות אחדות ואמרה לבעלה: “הרי צדיק גדול יש לנו בעיר. פנה אליו וראה כיצד יוכל להושיענו!”.

רבי שלמה גולדמן מזוועהיל מיד רץ הבעל אל ביתו של הצדיק. באותו זמן הרב היה בעיצומה של הסעודה. פנה הבעל בחשש מה וסיפר, את מה שאירע עימם. הרב חשב מספר רגעים. אודם עז עטו פני הצדיק ולאחר מכן לקח בידו את אחת הכפות שהייתה מונחת על השולחן. נטל את אחד המאכלים והעלה על הכף ממאכלי השבת ואמר: ” קח את הכף. פתח את פיו של הגוי ושים בתוכה את המאכל! “. הבעל לא הבין כיצד כף המאכל יכולה לסייע להם להימלט מצרה זו, אך מאחר שהיה חדור אמונת חכמים רץ מיד לביתו, ועשה כפי שציווהו הצדיק. הביטו הבעל והאשה בפני המת וציפו לבאות. לא חלפו דקות אחדות ולתדהמתם הגוי קם על רגליו. משל מעולם לא קרה לו מאומה. השתעל הלה כדקה והביט היכן הוא נמצא. אותות בלבול ניכור בפניו ולאחר שניות אחדות יצא מפתח הבית. הבעל החליט, כי רצונו לעקוב ולראות מה יעלה בגורלו של אותו גוי. הוא עקב אחריו מרחוק ורואה , כי הנה עוזב הגוי את שכונת היהודים ופונה לשכונה, שבה התגורר. כאשר הגיע לפתח אחד הבתים, פתח את הדלת ועוד בטרם הספיק להיכנס לביתו, נפל ארצה . מיד קמה המולה סביבו וניסו להקימו ולעוררו, אך ללא הועיל, הגוי מת והם נאלצו לקוברו! -או אז הבין הבעל , כי למעשה חזו הוא ואשתו במו עיני הם את תחיית המתים, ועד כמה גדול כוחו של הרבי שנתן חיות לגוי , עד שיגיע לפתח ביתו , כדי שחס וחלילה לא יעלילו עלילות עליהם.

[/fusion_text]
[fusion_text][mymaps location=”31.774316685304754,35.24415755644441″ info=”מיקום קבר רבי שלמה גולדמן” ]
[NB location=”31.774316685304754,35.24415755644441″]
[/fusion_text]
0 0 vote
דירוג מאמרים