רבי צבי הכהן טורנהיים

[fusion_title size=”2″ content_align=”left” style_type=”default” sep_color=”” margin_top=”” margin_bottom=”” class=”” id=””]האדמו”ר רבי צבי הכהן טורנהיים זצ”ל[/fusion_title]

נולד ב-ה’ אייר ה’תרע”ד (1914) בעיר ביאלא פודולסק. התייתם מאביו כאשר עדיין לא הגיע לגיל חמש. אימו הצדקנית גידלה את כל ילדיה במסירות נפש מופלאה (ידועה הייתה במעשה גמילות חסד וביתה היה פתוח לאורחים). בהיותו נער ניכר כי נועד לגדולות. הקדיש את זמנו ללימוד תורה ובעיקר התבלטה בו התכונה של אהבת רעים בצורה יוצאת מגדר הרגיל.

 רבי צבי הכהן טורנהיים את תחילת דרכו עשה בישיבה בעיר הולדתו, במנובהרדוק, במזריטש ובפינסק. עוד בהיותו בחור כבן 16 שנים בלבד כבר כיהן כראש ישיבה בלודז’ט שליד שעדליץ. הדוחק באותם שנים היה עצום. כאשר שלחו מביתו אוכל – היה מחלקו לחבריו העניים והוא לא אכל מזה. כשפרצה מלחמת העולם השניה, החל לנדוד כאשר כל בני משפחתו נעקדו על קידוש ה’ הי”ד. השואה האיומה הכחידה את זכר חסידות לוקווע וולברוז’ המעטירה אשר האצילה מהודה על יהדות פולין המעטירה. ורבינו ראה לעצמו את הזכות והחובה לחדש את שושלת אבותיו הקדושים. ואכן בעשר אצבעותיו עשה הכל להקים שם ושארית לזכרם ולהדפיס את תורתם הק’. גם בשנות המלחמה למרות הסבל הרב והניתוק ממשפחתו המשיך להרביץ תורה לעדרים ולא שת ליבו לגזירות השלטון הקומוניסטי של סטאלין הצורר. היה אמור להישלח לסיביר אולם הוא ניצל בכך שהפיל עצמו מהרכבת . הגיע לסמרקנד בבוכרה, ועשה הכל כדי לסייע לפליטים ברוחניות וגשמיות. דאג לאלו שאין להם מה לאכול והשתדל לסייע כפי יכולתו. בעקבות עלילת שווא נשפט לשנת גלות בסיביר. לאחר שריצה את רוב עונשו, הצליח להשיג אישור מהרופא המקומי כי אינו כשיר לשבת במקום וכך ניצל פעם נוספת. האדמו”ר ר’ יוסף יצחק שניאורסון מליובאוויטש הורה לו לנסוע לברזיל ולהפיץ שם תורה ויהדות. הקים ישיבה חרדית וכן את ‘אגודת מחזיקי היהדות והאחווה’, אשר הוציאה מכתבים ליהודים במקום להתחזק בשמירת השבת. בשנת ה’תשמ”ה (1985) עלה לא”י. עם בואו פתח כולל אברכים בשם ‘דיבוק חברים ‘ וכן מסר שיעור תורני עמוק לאברכי הכולל. בשנת ה’תשמ”ח (1988 (פתח בית מדרש ע”ש אבותיו הק’ בצפון בני ברק. הירבה בצומות וסיגופים למען עם ישראל. אהבת ישראל שבו לא ידעה גבולות. בעת שנפלו הסקאדים, היה יוצא לבתי הרפואה לבקר את הפצועים ולברכם. כל חייו היו רצופות מסירות נפש לכלל ולפרט. מסכת חיים של תורה, עבודת שמים, חסידות, ענווה ללא שיעור. קיבל כל יהודי בסבר פנים יפות קטן כגדול. כאשר בירך את עמו ישראל ראו באופן מוחש, מה הפירוש ‘לברך את עמו ישראל באהבה’. כל מעשיו היו באופן של הצנע לכת. נפטר ב-ד’ סיוון ה’תשס”א (2001). חי כ-87 שנים. ציונו בהר הזיתים בירושלים. בנו, ר’ שמואל התמנה לרב בית המדרש ורו”מ המוסדות, להמשיך במפעל הגדול שהחל רבינו בשיקום והרחבת בית לוקווע – וולברוז’. אביו: ר’ יאיר אלימלך הכהן ( בן האדמו”ר בעל ‘דברי העם’ מלוקווע, נין האדמו”ר ר’ יששכר בעריש הכהן טורנהיים בעל ‘עבודת יששכר’ מוולברוז). סבא: ר’ עקיבא מאיר.

 רבי צבי הכהן טורנהיים אמו: מרת שרה לאה. אשתו: מרת שרה (בת ר’ יוסף אליעזר מילגרוד מקייב – מחסידי חב”ד). מרבותיו: ר’ יעקב ישראל קניבסקי (בעל קהילות יעקב, הסטייפלר), ר’ ניסן נעמנוב, ר’ מנדל פוטרפאס זצ”ל. מתלמידיו: ר’ חיים ברוך ויכלדר (איש דגל ירושלים), בנו ר’ שמואל ועוד. בניו: הרה”ח ברוך אייזיק ז”ל מברוקלין (היה בעל חסד ומכניס אורחים גדול), הרה”ח חיים יוסף אליעזר (רב קהילה ושליח חב”ד בטרומבול ארה”ב), הר”ר יאיר אלימלך (יד ימינו של אביו האדמו”ר זצ”ל ונציג קרן ספרא בישראל), ר’ שמואל (ממלא מקום אביו). בנותיו: מרת אסתר לאה ע”ה (נישאה להרה”ג שמואל יצחק גמזו דיין בב”ד בחיפה), מרת מלכה דבורה (אלמנת הר”ר יצחק משה גולדשטיין ז”ל , בעל חסד ואהוב על הבריות). מחיבוריו: • צבי לצדיק- ד”ת על פ”ש . לעיתים אנו מחפשים אלו מופתים עשה אותו הצדיק. על כך מסופר שבנו של ה’חפץ חיים ‘ נפגש בכנסיה הגדולה הראשונה עם הגבאים המשמשים בקודש של האדמורי”ם השונים בתקופה ההיא שגם באו להשתתף בכינוס. כל אחד מהם סיפר מופתים על כוחו של רבו ואז שאלו את בנו של הח”ח: ,נו” תספר אתה מופת?!”. ענה להם: “אצלכם, ‘צדיק גוזר והקב”ה מקיים ‘ אצל אבא הוא “מקיים כל מה שהקב”ה גוזר! .” אין לנו צורך במופתים שרבינו עשה. עצם העובדה שהוא הצליח ב”ה להחזיר עטרה ליושנה ולהחיות חסידות שכבר שכחו שהיא הייתה בכלל קיימת זהו מופת גדול עד מאוד!. מה גם שבקתה קטנה שהוא קידש לבית מדרש באיזור חילוני לגמרי עם התנגדויות והתנכלויות מהשכנים נהפך למגדלור של תורה ותפילה עם יותר מ- 40 מניינים ליום! ( 12 שחרית + 8 מנחה+ 20 ערבית ) בכל שעות היום והלילה עם יותר מ-1000 מתפללים ליום והכל בזכותו ובכוחו אין לך מופת גדול מזה!!! הקפיד ללכת בכל יום למקווה ולא משנה מה היה מצב בריאותו (גם על אבותיו מסופר שהיו שוברים את הקרח בחורף וטובלים). לא לקח תרופות כלל בשבת גם כשהגיע לגבורות והיה חולני ל”ע וסבל מהלב, מסוכר , חוסר נשימה (הריאות שלו עבדו %50) ועוד. בשל גילו ומצבו הבריאותי לקח לו בשבת יותר משעה ללכת מביתו ברחוב אור החיים עד לביהמ”ד בר’ סירקין (רק לסבר את האוזן, מדובר בהליכה של כעשר דקות ). היה יוצא בשש בבוקר ונשאר בביהמ”ד עד למוצאי שבת בשעון קיץ בשעה 30:8 בערב. לא היה לו שם מיטה ולא אוכל והנכדים היו מביאים לו בכל שבת סיר קטן עם חמין שעד שהגיע אליו היו כבר פושרים והיה מסרב ללכת לשכנים שגרו בסמיכות לביהמ”ד למרות שהיו מזמינים אותו. היה כל השבת יושב ולומד ותוך כדי הלימוד נרדם על השולחן.

[mymaps location=”31.774617674275422,35.24562204256654″ info=”קברו של רבי צבי הכהן טורנהיים” ] [NB location=”31.774617674275422,35.24562204256654″]
0 0 votes
דירוג מאמרים
הירשם
הודע על
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

תוכן עניינים

חפש קבר

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט