משה רוסנק

[fusion_title size=”2″ content_align=”left” style_type=”default”]מפקדה האחרון של העיר העתיקה[/fusion_title][fusion_text]בשנת ה’תשס”ב, ביום כ”ב לחודש תמוז, נכרה קבר טרי בחלקת הנביאים, במרחק קצר מקבר האחים של חללי הרובע היהודי בתש”ח. בקבר זה נטמן משה רוסנק – מפקדה האחרון של העיר העתיקה במלחמת העצמאות.

משה רוסנק נולד בי”ז באייר ה’תרפ”ד בעיר קושיצה שבסרביה ועלה לארץ ישראל בגיל 10. בישראל היה פעיל בבני עקיבא, ובמקביל גם בתנועת ברית חשמונאים, שבעקבות פעילותו בה, גוייס לאצ”ל ולאחר מכן ללח”י. בשנת 1945, יחד עם חבריו מבני עקיבא, התגייס להגנה, שם התקדם בין השורות, וניתן למצוא את שמו בין שמות בוגרי מחזור י”ט של קורס מפקדי מחלקות. במהלך מלחמת העצמאות, נשלח לתגבר את  הכוח הלוחם ברובע היהודי, ולאחר שהבריטים סילקו מהמקום את המפקד הקודם, אברהם הלפרין, מצא רוסנק את עצמו כמפקד הכוחות.

תחת פיקודו של רוסנק, לחמו אנשי הרובע היהודי בגבורה, אך עמידתם הייתה חסרת סיכוי ללא סיוע מבחוץ, ששוב ושוב בושש לבוא. בסופו של דבר, לא הייתה ברירה אלא להיכנע ולמנוע טבח באוכלוסיה האזרחית. משה רוסנק, יחד עם ההנהגה האזרחית, חתם על  הסכם הכניעה, ויצא לשבי הירדני.

תוך כדי הלחימה, התעוררה שאלת החללים – מצד אחד, ידועה ההלכה שאין מלינין את המת בירושלים, אך מצד השני – הרובע היהודי היה נצור מכל עבר, ולא ניתן היה להוציא את גופות הנפטרים לקבורה. בסופו של דבר, פסק רב הכותל, הרב אביגדור יצחק אורנשטיין כי יקברו המתים בקבר אחים זמני, עד שיוכלו להביאם לקבורה ראויה בהר הזיתים. מספר ימים לאחר מכן, נטמנה גוויתו של הרב אורנשטיין עצמו בקבר האחים, והקבורה המחודשת של החללים נעשתה לא לאחר מועד קצר כמקווה, אלא לאחר תשע עשרה שנים ארוכות של הכיבוש הערבי.

לאחר שחרור העיר העתיקה, במלחמת ששת הימים, הוביל רוסנק את אנשי הרבנות הצבאית אל הקבר הזמני, וביום כ”ו בתמוז תשכ”ז, עצמות הקדושים הובלו למקום מנוחתם האחרון בהר הזיתים, בחלקה הצופה אל פני העיר העתיקה. כאשר נפטר משה רוסנק, ביקש להיטמן סמוך ללוחמיו. וכך נכתב על קברו:

“והאיש משה ענו מאד”

פ”נ

משה רוסנק

בן ר’ נח הלוי ע”ה

כאן נטמן לצד לוחמיו

מפקד העיר שבין החומות

בשנת תש”ח

אחינו אבינו וסבנו היקר

יקיר ואוהב ירושלים

י”ז אייר התרפ”ד

כ”א תמוז התשס”ו

תנצב”ה

 

[mymaps location=”31.776440, 35.242570″ info=”מיקום קיברו של משה רוסנק” ]   [NB location=”31.776440, 35.242570″][/fusion_text]
0 0 votes
דירוג מאמרים
הירשם
הודע על
guest
2 Comments
הפופלרים
החדש ביותר הישן ביותר
Inline Feedbacks
View all comments
רוני מרקוביץ
רוני מרקוביץ
20/11/2016 18:33

כתוב וכך נכתב על קברו ואחר כך לא כתוב מה כתוב…

רוני מרקוביץ
רוני מרקוביץ
20/11/2016 18:34

ותודה רבה זה מאוד עזר לי!!!

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

תוכן עניינים

חפש קבר

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט