מיהו שמואל קליין?

[fusion_title margin_top=”” margin_bottom=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” size=”2″ content_align=”left” style_type=”default” sep_color=””]

לאור יום הולדתו של שמואל קליין החלטנו לספר על קורות חייו

[/fusion_title]

מאת: דניאל שני

הרב פרופ’ שמואל קליין נפטר בגיל צעיר, בערב פסח של שנת ת”ש (1940). מספרים שסיבת המוות הייתה שברון לב שהלך וגבר ככל שזרמו הדיווחים מאירופה הנאצית.

הוא מן הסתם מתגלגל בקברו מזה שאני מציין פה דווקא את התאריך הלועזי, אבל בכל זאת –  פרופ’ קליין, מזל טוב ליום הולדתך ה130!

טקס חלוקת התארים באוניברסיטה העברית

טקס חלוקת התארים באוניברסיטה העברית

(בכיתוב התמונה רשום שזה הטקס הראשון, שנת 1934. מאחר שהטקס הראשון היה ב1931, כנראה שיש כאן טעות. לפי הנוכחים, התמונה צולמה בין השנים 1931-1935)

בבימת המכובדים ניתן לראות את ח”נ ביאליק עם מבט משועמם על הפרצוף, מנחם אוסישקין, נחום סוקולוב, י”ל מאגנס (נואם), הנציב העליון ארתור ווקוף, פרופסור מקס שלזינגר (שמה של האשה משמאל לשליזנגר לא מופיע בכיתוב התמונה- מישהו מזהה?)

אבל מי שהכי מעניין אותי כאן, נמצא בקצה השמאלי של התמונה – רב חרדי, שנראה כאילו נקלע למקום במקרה. מה לו ולאוניברסיטה– מעוז החילוניות?

ובכן, הבנאדם הזה הוא אכן רב, אבל גם תואר אחר היה לו – פרופסור שמואל קליין. הרב ההונגרי, שבהתאם לרוח הזמן, חוץ מלימודי הרבנות השלים גם לימודי דוקטורט באוניברסיטה גרמנית. במהלך השנים שלאחר מכן, הוא השתקע ברבנות קהילה, אך בתור תחביב, התעסק מרחוק בחקר ארץ ישראל ופירסם את מחקריו בעיתוני התקופה. עם הזמן, הוא צבר לעצמו מוניטין וכשהוקמה האוניברסיטה העברית, הוא הוזמן להקים בה את המחלקה ללימודי ארץ ישראל (שנסגרה לאחר פטירתו – כיום קיימות מחלקות שכאלה בחיפה, בר אילן ואריאל.

0 0 votes
דירוג מאמרים
הירשם
הודע על
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

תוכן עניינים

חפש קבר

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט