אותר קברו של חכם יצחק ביטון מאיזור קזבלנקה שבמרוקו.

חכם יצחק ביטון [כלשון מצבתו המקורית שאבדה ואיננה] היה ככל הנראה מהכפרים בסביבות קזבלנקה. היה נשוי לאשה ראשונה והיו לו בנים ממנה, לאחר פטירתה, נשא אשה נוספת שילדה לו בן יחיד בשם מימון, כל ימיו נכסף לעלות וללמוד תורה בעיר הקודש. לאחר לידת בנו, פתח בהליכים לעליה לארץ. ובסביבות 1917-1918 זכה לעלות לארץ ישראל, עם אשתו ובנו התינוק, היה זה בתקופת מלחמת העולם הראשונה, וחכם יצחק עליו השלום הגיע לירושלים החרבה מזמן המלחמה הקשה. הוא למד כאן תורה, ולפי תיאור החכם שהיה על מצבתו, נראה שהוכר כך גם בין חכמי העיר. לאחר כשנתיים נפטר. ונטמן בהר הזיתים. לאחר פטירתו חזרה אלמנתו עם בנה התינוק למרוקו, שם גדל והיה בעל אמצעים בעירו, אך הכיסופים של האבא נבטו גם בלב הבן, ובשנת תש”י (1950), עלה לארץ ישראל בהשאירו אחריו בית מרווח משרתים וכו’ משרה, ורווחה כלכלית.
בעלותו לארץ ישראל לא היה ניתן לעלות להר הזיתים, אך לאחר ששת הימים עלה פעמים רבות לחפש את קברו של אביו, ולא מצא.
לפני כעשרים שנה נפטר, בבקשו מבנו (נכדו של יצחק), מרדכי, למצוא את מקום קבורת הסבא.
לפני כחודש פנה אלי הבן (הנכד של ייצחק), מרדכי, בבקשה לאתר את הקבר, ובס”ד חסדו יתברך גבר עלינו וזכינו לאתר את הקבר בדיוק רב.
 מתוך רישומי משפחת פרנס שמציינים על נפטרים שקבורים באיזורו כי הם לצד קבר חכם יצחק ביטון, היה ברור שכך היה כתוב על גבי המצבה. ואכן צילום שנשתמר בידינו מראה את המצבה [שבורה] עם הכיתוב חכם יצחק ביטון. מתוך כך ניסחנו את המצבה החדשה, כפי שנחקקה לבסוף.
ובדיוק ביום פטירתו ה98 זכו צאצאיו לעלות לקברו בהתרגשות גדולה.
לכרטיס נפטר >> 
0 0 vote
דירוג מאמרים