חידושים במפעל סינון העפר מהר הבית, חלק א’ הקדמה

[fusion_title size=”2″ content_align=”left” style_type=”default” sep_color=”” margin_top=”” margin_bottom=”” class=”” id=””]חלק א הקדמה[/fusion_title]

מאת: גבריאל ברקאי ויצחק צוויג

למן נובמבר 2004 ,אנו עוסקים בסינון עפר שהוצא מהר הבית, כתוצאה מפעולות בינוי ופיתוח וחפירות בלתי חוקיות, שנעשו על ידי הווקף המוסלמי(ברקאי 2006).

פרוייקט הסינון הוא מפעל ארכיאולוגי ייחודי, שנועד להציל מידע על תולדותיו של הר הבית. בשטח הר הבית לא נערכו מעולם כל חפירות ארכיאולוגיות מסודרות, ולא פורסמו ממנו כל קרמיקה או ממצאים אחרים. בקרב הצוות והמתנדבים, מלווה העבודה בתחושה שזו מלאכת קודש, שחייבת היתה להיעשות, לאור הנזקים בשטח ההר, שנגרמו על ידי הווקף המוסלמי בשנים האחרונות, ולאור המידע הזעום אודות ממצא ארכיאולוגי שמקורו בהר הבית – ליבה של ירושלים הקדומה.

מפעל סינון העפר מנוהל על ידי כותבי מאמר זה, נעשה בחסותה המדעית של המחלקה ללימודי ארץ- ישראל וארכיאולוגיה באוניברסיטת בר-אילן, וממומן ומתופעל למן ספטמבר 2005 על ידי עמותת אלע“ד – אל עיר דוד. המפעל ממוקם בגן לאומי עמק צורים, באדיבותה של רשות הטבע והגנים.

בתחילה, היה בכוונתנו לערוך סינון מדגמי מוגבל לתקופת זמן קצרה. במהלך הזמן, נסתבר שכמויות העפר מהר הבית הן גדולות ביותר, ומכילות ממצאים רבי חשיבות, והן מחייבות עבודה בקנה מידה רחב וממושך יותר. לאור אלה ולאור התוצאות החשובות שעלו עד עתה, הוחלט להמשיך במפעל הסינון לטווח ארוך.

מפעל הסינון מעורר עניין ציבורי רב, ולאתר הסינון מגיעים חוקרים ואישים ומבקרים רבים, וכן נציגי אמצעי התקשורת הכתובה והאלקטרונית, מהארץ ומחוצה לה. העבודה נעשית ברובה על ידי מתנדבים, ועד עתה השתתפו במפעל למעלה מעשרים אלף איש. בין המתנדבים יש מבוגרים וגמלאים, סטודנטים ותלמידים, בחורי ישיבות ובנות אולפנות, חיילים, קבוצות, משפחות ובודדים מן הארץ ומחוץ לארץ. בין המשתתפים היו קבוצות של נכים ואף עוורים (איור 1) לכל

איור 1 .מתנדבים נכים מ‘בית הגלגלים‘ נוטלים חלק בעבודת הסינון

איור 1 .מתנדבים נכים מ‘בית הגלגלים‘ נוטלים חלק בעבודת הסינון

המשתתפים זוהי חוויה מרגשת המשלבת רכישת נסיון ארכיאולוגי יחיד במינו עם מפגש בלתי אמצעי עם ההיסטוריה של ירושלים והר-הבית. למפעל הסינון יש ערך מוסף חינוכי רב, בנוסף לערכו המחקרי- ארכיאולוגי.

למעבר לחלק ב’

0 0 votes
דירוג מאמרים
הירשם
הודע על
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

תוכן עניינים

חפש קבר

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט