חנה יהודית לנדאו מנהלת בית הספר אוולינה דה רוטשילד

חנה יהודית לאנדו נולדה בלונדון בכ”א אדר תרל”ג (20.3.1873). הוריה, שרצו בחינוך משופרא דשופרא, לא מצאו בית ספר מתאים במקום מגוריה, ולפיכך נשלחה חנה הצעירה

בית הספר של חנה יהודית לנדאו

בית הספר של חנה יהודית לנדאו

לגרמניה, ללמוד במוסדו של הרש”ר הירש, ומשם שבה לעיר מולדתה, לונדון, בכדי להשתלם במלאכת החינוך.
לאחר שסיימה ללמוד, בשנת 1892 החלה ללמד בלונדון בבית הספר העירוני ושבע שנים אחר כך (1899) נקראה אל הדגל לעלות לירושלים, שם נטלה לידיה את הנהלת בית הספר ע”ש אוולינה דה רוטשילד.
בית הספר, שבמהרה נודע כ”בית הספר של מיס לאנדו”, כיאה לבית ספר תחת הנהגתה של חניכת “תורה עם דרך ארץ”, הכשיר את תלמידותיו בכל היבטים של החיים.
בתוכנית הלימודים לא נפקד מקומה של התורה, ומקצועות מסורתיים לבתי ספר לבנות כגון תפירה – אך נלמדו גם ריקודים וזמרה, מדעים, השפה האנגלית, הספרות הקלאסית והנימוסים האנגליים. דבר המעיד על רוח המוסד בתקופתה ניתן לראות בתקנון מפורט, שהוציאה לתלמידותיה, שאף כולל הוראות איך לעטוף את ארוחת הצהריים (“…האוכל צריך להיות עטוף במפות ולא בנייר”) ואיזה פירות ניתן להביא (אסור להביא בננות ותפוחי זהב כדי למנוע בעד התאונות הנגרמות ע”י קליפותיהם, שנזרקות מתוך רשלנות בחצר בית הספר”).
תכנית לימודים רב גוונית זו, שכל מטרתו כדברי התקנון “לחנך את תלמידות ליהודיות טובות, לאזרחות נאמנות לארץ ולהכשירן לעמדה עצמאית בחיים” הייתה לצנינים בעיני חלק מאנשי היישוב הישן, ובראשית דרכה מצאה לנדאו את עצמה מותקפת בשל כך לא פעם, אולם השכילה לרכך את ליבם גם של מתנגדיה המושבעים.
תמונת תלמידות ביה

תמונת תלמידות ביה”ס בטיול לתלפיות

חנה יהודית  לנדאו, כאשה דתייה שהייתה גם בעלת השכלה של “העולם הגדול” וגם נציגתה של היהדות הלונדונית בארץ, שמשה ככוח מאחד בין העולמות – אנשי היישוב הישן והחדש, קונסולים זרים נציגי השלטון התורכי והבריטי.דמותה הפכה במהרה לאחת מאושיות החברה הירושלמית המתחדשת – ידועים בעיקר היו ערבי התה השבועיים, כמו גם מסיבות החנוכה המפוארות שערכה בביתה, בהם לקחו חלק שועי ירושלים, וכמעט לא היה בנמצא ביקור של אדם בעל חשיבות שלא כלל סיור בבית הספר.
כדוגמאות לפעילות זאת ניתן לציין שבשנות מלחמת עולם הראשונה השתדלה מאוד מול השלטונות על מנת להקל על
ביקור הנציב העליון בביה

ביקור הנציב העליון בביה”ס

מצבם הקשה של יהודי ירושלים, וצד שני הייתה בין המקימות של סהר האדום בירושלים למען הצבא הטורקי שבו השתתפו גם נשים יהודיות.
בנוסף, השתתפה או עמדה בראשם של מספר סניפים ירושלמים של ארגוניהם, כמו גם ארגוני ארץ ישראלים – אגודת אחים, תנועת הצופים, איחוד הגננות, הועד לעזרה סוציאלית ועוד.
כדמות מגשרת בין העולמות מיס לאנדו עמדה בקשר הדוק עם הרב יוסף חיים זוננפלד, ממנהיגי העדה החרדית, על אף התנגדותו של האחרון לדרכה של מיס לנדאו בדרכה החינוכית.
בתוך שנים אלו ירושלים החליפה שלטונות, עברה שתי מלחמות עולם, מאורעות וחילופי תמורות.
שינויים אלו לא פסחו על בית הספר שנדד מספר מקומות – מהעיר העתיקה ל”בית מחניים”, משם גלה עקב שימוש במקום לקציני הצבא התורכי, הנציב העליון ועוד, ולשם חזר עד מלחמת השחרור.
המוסד שינה תכני לימוד ואף אוכלוסיית התלמידות. אולם בכל שנות דור אלו עמדה מיס לאנדו ביציבות כדמות חינוכית ייחודית המשלבת בתוכה עולמות שונים ומגוונים.
מיס חנה יהודית לאנדו נפטרה ערירית בט’ שבט תש”ה (23.1.1945). העיתונים ביכו על הליכתו של “מוסד ורוח חיה, כוח מאחד”.
מיקום קברה של חנה יהודית לנדאו

נווט לקבר
By |2016-10-27T16:32:12+02:00יום שני,23 נובמבר , 2015|Categories: חדשות|0 תגובות
avatar
Photo and Image Files
 
 
 
 
 
 
 
 
Other File Types
 
 
 
 
 
 
 
 
  הירשם  
הודע על

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט