איתור קבר ר’ משה מורסייאנו

[fusion_title margin_top=”” margin_bottom=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” size=”2″ content_align=”left” style_type=”default” sep_color=””]

בפנקס פרנס נאמר עליו

[/fusion_title]

מאת: מרדכי מוטולה

יחכסלו-תרפ”ד- -משהמורסייאנו-ר’- – –בניןמקום זעטאר, לימין עזרא ן’ יהודה כהן, לראש קבר הילד בנימין שרה פרץ שהוא בנוי נקי—–

קבר בנין פירושו שמצבת האבן מונחת על גבי שורת אבנים או שתיים, ואיננה מונחת על האדמה ממש. מקום זעטאר הוא איזור ידוע בחלקת בוראק, די קרוב לכניסה של בוראק, מצד שמאל.

מיקום חלקת זעטאר פנקסי פרנס

מיקום חלקת זעטאר פנקסי פרנס

חיפוש אחר איזכור של עזרא כהן באיזור זה העלה את הרישום הבא

כדתשרי-תרפ”א- -עזרא כהןאורפאלי-  – – – –צו”קבורק, נגד זעטאר, לראש אסתר בת שמאל פרץ

חיפוש הרישום של אסתר בת שמואל פרץ העלה את הרישום הבא

דאלול-תרע”ד- -אסתרדיגיסטאן-די-  – –פרץ דיגיסטאן– -בורק ישן, נגד זעטאר

הרישום שלה מאד כללי, מה שלא נתן מידע נוסף למיקום הקבר.

חיפוש לאיזכור נוסף של עזרא כהן העלה את הרישום הבא:

בתשרי-תרצ”ד- -יצחק  –בן אברהם פרסי–  – –מקום זעטאר, במקום שלמה גבאי, בשורה בכור שלום מצד ימין, ולשמאל עזרא ן’ יאודה כהן, ולראש שמעון פרץ

כלומר בשורה של בכור שלום קבור יצחק בן אברהם פרסי, ולידו עזרא כהן ולידו ר’ משה מורסייאנו, ובשורה שלמרגלותיהם קבורים שמעון פרץ, אסתר בת שמואל דגיסטאני, והילד בנימין פרץ.

על פי רישומי המרכז מידע אכן חלק מהקברים נמצאים בחלקת בוראק בשורות 25-26. אלא…

שחיפוש על שם אסתר בת שמואל דגיסטאני העלה גם את הרישום הבא

יבאלול-תרפ”ו- -בכורהאלקלעי- בת שרה– –בורק ישן, סמוך הפתח קטנה, שורה שאול ענטאר מימין, ולימין אסתר בת שמואל פרץ דיגיסטאני.

כלומר אסתר בת שמואל פרץ קבורה בשורת בכורה אלקלעי ושאול ענטר, ואכן קברים אלו קיימים באותה חלקה, אבל מספר שורות למעלה בשורה מספר 17.

דבר זה יצר בעיה גדולה, באיזה מן השורות קבורה אסתר בת שמואל דגיסטאני שלראשה קבור ר’ משה מורסייאנו?

ביום חמישי כ”ה תשרי תשע”ז עלינו להר הזיתים, יחד עם הרב משה אקרמן הי”ו, מצאנו בנקל את קברו של עזרא כהן, שנמצא בשורת קברו של בכור שלום, ולצידו של עזרא כהן מצאנו שרידי מבנה קבר, שלמרגלותיו קבר קטן, זהו אכן קברו של ר’ משה מורסייאנו, שנמצא לימין עזרא כהן, ולראש ילד קטן.

עיון נוסף העלה שאכן למרגלות עזרא כהן יש מצבה מטושטשת של אסתר בת שמואל. היא אסתר בת שמואל פרץ. כשעלינו מספר שורות למעלה אל שורת שאול ענטאר, ואסתר בת שמואל פרץ , הכל כבר הובן, אסתר בת שמואל פרץ קנתה קבר בעודה בחיים, הוא הקבר שלראשו נקבר עזרא כהן, אך למעשה בעת פטירתה אסתר נקברה מספר שורות למעלה, באותה שורה של בכורה אלקלעי ושאול ענטאר [תופעה ידועה בהר הזיתים, והיא דורשת אחריות גדולה ממאתרי הקברים, שלא להסתמך על רישומי קניית קברים באופן “עיוור”, ודי לחכימא ברמיזא!] בדיקה מדוקדקת העלתה שאכן על המצבה שבשורה העליונה נכתב תאריך הפטירה של אסתר פרץ, ואילו על המצבה שלמרגלות עזרא כהן לא נכתב תאריך מה שמורה שמצבה זו היא בעצם אבן שמירת קבר [שטר קבר בלשון פרנס].

משכך הוברר מעל לכל ספק כי מקום קבורתו של ר’ משה מורסייאנו הוא בשורה 25.

משה אקרמן מסמן את הקבר

משה אקרמן מסמן את הקבר

באותו מעמד סומן הקבר על ידי ידיד נפשי הרב משה אקרמן הי”ו, את זהותו של ר’ משה מורסייאנו זכיתי למצוא באקראי [כך זה נקרא בעולם, אך אין זו אלא השגחה פרטית מיד ה’ המכוונת אותנו על כל צעד ושעל] ספר ויען שמואל של חכם בשם ר’ שמואל מרציאנו, כשחיפשתי בהקדמה מידע שאולי יוביל אותי למציאת פתרון, נדהמתי! הוא כותב על אביו שעלה ממרוקו לירושלים ונפטר בה בשנת תרפ”ד, שמו היה ר’ משה מורסייאנו.

לאחר שיחה עם הרב אברהם אסולין שליט”א רבו של אתר אור חדש, קיבלתי טלפון של ר’ אליהו מרצייאנו הי”ו, חוקר גדול של חכמי המערב ושל חכמי העיר דיבדו בפרט, והתברר כי אכן הוא צאצא של ר’ משה מצד אמו! ר’ משה היה סבי סבתו של ר’ אליהו הי”ו.

אי”ה בשבועות הקרובים מתכוונים בני המשפחה לעלות אל מקום הקבר, ולהקים מצבה חדשה במקום זו שנלקחה על ידי הירדנים.

 

מיקום הקבר על בסיס פנקסי פרנס

[mymaps location=”31.777115616916515,35.24068468250334″]

[NB location=”31.777115616916515,35.24068468250334″]

 

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

תוכן עניינים

חפש קבר

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט