אותר קברה של הבחורה רחל רחמני ע”ה

[fusion_title size=”2″ content_align=”left” style_type=”default” sep_color=”” margin_top=”” margin_bottom=”” class=”” id=””]רחל רחמני, היא דודתו של ידידנו היקר ר’ אפרים לוי שליט”א[/fusion_title]

האיש שעל שמו רשומות זכויות השיקום של הר הזיתים, הוא אשר העתיק את פנקסי פרנס, פנקסי המלואים, ושטרות הקבר מכתב יד חצי קולמוס, קרוע ובלוי, לכתב יד חדש קריא וברור, שממנו הוקלדו הפנקסים, ועל פיהם בלבד אפשר לשקם את החלקות הספרדיות שבהר הזיתים.

רחל בת אפרים

[שעל שמו נקרא ר’ אפרים הלוי] עלתה עם אביה מפרס, והסתלקה לבית עולמה בדמי ימיה, עם שכתוב הפנקסים והעתקתם, ניתן דגש מיוחד לנסות ולמצוא את מקום קבורתה של רחל רחמני שמצבתה נשדדה ע”י הירדנים בעת שההר היה תחת ידם.

בס”ד מרובה בליל חמישי אור לכ”ג סיון תשע”ו [יום הלולת הרה”ק ר’ מסעוד הכהן אלחדד זצ”ל ראש ישיבת המקובלים שאת קברו איתרנו לפני זמן מה] סיימנו את התרשים לאיתור מקום קבורתה של רחל רחמני, הקושי העיקרי היה לאתר את מקום קבורת מרים פאקנה שלראשה, מכיון שמרים פאקנה אמורה להיות לצד בעלה משה, וכיום מצבותיהם רחוקות זה מזה מספר שורות [מעשי ידי הירדנים]. זאת ועוד, נאמר על רחל שהיא קבורה סמוך רגלי מרים פאקנה, התיאור סמוך רגלי משמעותו לצד הרגלים, הוי אומר קבר אחד ליד הקבר שלמרגלות הנזכר. ומכיון שלא ידענו באיזה צד נקברה רחל, איתור קברה היה סיפור מסובך.

אלא שבס”ד אור ליום חמישי נבנה תרשים המראה כי מקום קבורת רחל היא ליד הרגל השמאלית של מרים פאקנה מכיון שסמוך רגליה מצד ימין נקבר יעקב סנדר.

פנקסי פרנס

תצלום של פנקסי פרנס המקורי

אלא שעדיין היה צורך לאתר ממצא ודאי בשטח שממנו יהיה ניתן ללכת עם התרשים, ביום חמישי יצא הרב אקרמן שליט”א לשטח לבדוק ממצאים, מה שהעלה כי רוב המצבות שכבר קיימות פזורות בשטח, ולא ברור שהם במקומם האמיתי. אלא שנקודת ציון אחת היתה חזקה מאין כמותה, קברה של בירטוד בת שרה ארואטי, שקנתה קבר עוד בהיותה בחיים, כנאמר אצלה, במקרים רבים, קוני הקברים בחיים לקחו אבן קטנה וחרטו עליה את שמם, והניחו את האבן במקום הקבר שנקנה, כשפעמים רבות לאחר פטירת הקונה, בעת הקמת המצבה, היו לוקחים את האבן ובונים אותה בתחתית בנין המצבה, מה שסייע הרבה פעמים לזיהוי קברים בהר, מכיון שבדרך כלל נלקחו אבני בנין המצבה ולא האבנים שבתחתית מבנה הקבר, ר’ משה העיר את אזני כי אצל בירטוד שטר הקבר אכן מוטבע במבנה, מה שמורה על ברירות מקום קבורתה מעל לכל ספק, משכך אותר מקום קבורת רחל רחמני בלי שום ספק.

בעזרת השם בימים הקרובים תוקם מצבה על מקום קבורתה.

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

תוכן עניינים

חפש קבר

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט