הרב משה הלברשטאם זצ”ל

הרב משה הלברשטאם זצ”ל

הרב משה הלברשטאם זצ"ל-

הרב משה הלברשטאם זצ”ל

נולד בעיר טשקווא (טשאקאווא) שבגליציה -ב ח’ ניסן ה’תרצ”ב (1932 .(בהיותו כבן שלוש עלה לארץ ישראל עם משפחתו. בשנות ילדותו למד בת”ת ‘תורה ויראה’ בירושלים והתבלט כבר אז בכישרונותיו ובחריפות שכלו. את ילדותו ושנות נעוריו נאלץ לעבור לבדו, כאשר אביו נותר בארה”ב והוא בירושלים וגדל בתנאי מצוקה קשים.

בבחרותו למד בישיבת ‘בית אברהם -‘ סלונים והיה מבחירי התלמידים ואחר כך בישיבת חכמי לובלין בבני ברק. בימי אברכותו התמיד בתורה בכולל ‘תרביצא’ בירושלים, שם נודע בשקידתו העצומה והמופלגת. במשך כעשרים שנה הורה בישיבת “בית יוסף צבי דושינסקי”. בשנת ה’תשכ”ב (1961 (מונה לראש ישיבה בישיבת “דברי חיים” – טשאקאווא. בשנת ה’תשכ”ז (1966 (מונה כמורה צדק בולט ודיין בבד”ץ של העדה החרדית בירושלים.

הסמיך להוראה מאות רבנים. שימש בתפקידים רבים ו עמד בראש כולל חבת ירושלים, התומך בעניי ארץ ישראל. שימש כסמכות הרוחנית העליונה של ארגון הצלה ישראל, של בית הרפואה ביקור חולים ושל המרכז הרפואי שערי צדק. פעל רבות גם בעניינים ציבוריים ובמעשי צדקה וחסד. יהודים רבים פנו אל הצדיק בכל העניינים ומכל גווני הקשת. נפטר ב- כ”ח ניסן ה’תשס”ו (2006 (לאחר שלקה בלבו וכעבור מספר שעות נתבקש לבית עולמו. חי כ-74 שנים. ציונו בהר- הזיתים בירושלים.

 

הרב משה הלברשטאם זצ"ל

הרב משה הלברשטאם זצ”ל

אביו: ר’ יעקב (האדמו”ר מטשקווא). אמו: בתו של האדמו”ר ר’ שלום משאץ. מרבותיו: ר’ שלום נח ברזובסקי זצ”ל, ר’ יהודה הורוויץ מדזיקוב זצ”ל ויבלחט”א ר’ שמואל הלוי וואזנר . מאחיו: ר’ מאיר (האדמו”ר מטשאקאווא בני ברק), ר’ נפתלי (האדמו”ר מטשאקאווא). אשתו: בתו של ר’ הלל שלזינגר (נישא בשנת ה’תשי”ב). בניו: ר’ יקותיאל זלמן (אבד”ק טשאקאווא בארצות הברית), ר’ שמעון שמואל (ראש כולל דברי משה). חתניו: ר’ מתתיהו דייטש (רבה של שכונת רמת שלמה בירושלים ונשיא המרכז לרפואה לאור ההלכה מכון יד הרמ”ה), ר’ דב גולדרינג (רב ביה “כ נ “היכל אהרן” בשכונת אחווה .) מספריו: • דברי משה- שו”ת.

רבינו ראה במטרת חייו להסמיך מורי הוראה בישראל. כל אברך, שהיה נבחן אצלו ‘להוראה’, היו אביו וחותן האברך מקבלים שיחת טלפון אישית מהצדיק , שהיה מספר להם ומחמם את ליבם , כיצד הצליח בנו או חתנו לעמוד במבחן, ומחווה דעתו, כי נשקף לו עתיד מזהיר בעולם ההוראה. כל זאת עשה כדי להגדיל את כבוד האברכים בעיני בני משפחותיהם, ע”מ שיתנו להם את התמיכה המשפחתית הדרושה להמשך הדרך, ואגב אורחא גם לעודד את האברכים עצמם, שלבטח ישמחו לשמוע מפי הוריהם או חותניהם על דבר השיחה שהתקבלה מהצדיק. נקל להבין מה חוללו טלפונים אלו.

לפני שנים רבות הגיעה רבנית חשובה, שהתאלמנה מבעלה, ואחד מבניה סירב להשקיע בלימודיו. היא הופיעה בביתו של הרב עם הילד, הרב נענה על אתר ואמר לילד: “נכון שאתה אוהב לאסוף בולים?”. הנער המופתע השיב בחיוב. מיד אמר לו רבינו: “אני מקבל בולים עם מעטפות מכל העולם, אם תתמיד בלימודיך – ואקבל דיווח על כך, תקבל בכל הזדמנות מספר בולים חשובים ממדינות שונות”. כך הפך רבינו לאספן בעבור התחזקותו הרוחנית של נער יתום.

מאחר שביקש רבינו לעודד רבות את מחברי הספרים לפיכך מעבר להסכמות, שנתן הצדיק לכל מי שביקש ממנו, היה רבינו רוכש מאותו אברך עוד עשרה ספרים מהמהדורה הראשונה, כדי לעודדו להוציא עוד ועוד ספרים נוספים.

פ ,עם מתוך פעמים רבות , התעסק ר’ משה עבור חתן וכלה יתומה ומסר את נפשו בכל העניינים, הן בעניין הממון והם בשאר הסידורים מהחל עד כלה. והנה בעת שחילקו בני המשפחה את ההזמנות, משום מה נשכח מהם להזמין את רבינו, ורק ממש סמוך לחתונה נזכרו כי שכחו לתת הזמנ ל’אבי’ השמחה רבינו זצ”ל. מיד הם הגיעו בבהלה וביקשו את מחילתו כי שכחו להזמינו. נענה להם רבינו בחדווה: “למחול – וודאי שאני מוחל, אבל בכל זאת קפידא לי עליהם”. “מדוע?”, נבהלו. ועל כך השיבם רבינו: “מדוע לא נתתם לי , שאני אחלק אישית את כל ההזמנות, הרי זו שמחה שלי…

מרת ו’ המתגוררת בשכנות למשפחת הרב מספרת: “היה יום שישי קצר ולחוץ, ניסיתי להשתלט על עבודות הבית והחלטתי להכין את פלטת השבת מוקדם יותר. הרמתי את הסירים במטרה להניחם על השיש למספר דקות, כשלפתע הבחנתי ברוטב הבשרי שלי הגולש אל – סיר הדגים. בשר ודגים יחד, מה עושים?! פונים כמובן לרבי משה בשאלה והתשובה לא בוששה לבוא – הדגים אסורים. השעה דחוקה הייתה, לא היה לי פנאי לחשוב על הדגים. דקה לפני הצפצוף, המעיד על כניסת השבת, נשמעו נקישות בדלת. להפתעתי שליח מבית הרב הביא קדרה עם דגים מבושלים מעלי ניחוח. (הסיפורים מעובדים מתוך הספר ‘ממשה ועד משה’).

2 1 vote
דירוג מאמרים
הירשם
הודע על
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

תוכן עניינים

חפש קבר

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט