טביעת חותם מגן שלמה

ידית קנקן עם חותם מגן שלמה

שבר של ידית קנקן שעליו טביעת חותם. כמו היום, כשמקבלים חבילות בדואר, כך גם פעם – היו צריכים לסמן סימנים שונים על החבילה  – את מקום הייצור, או אולי את הנמען? אבל מה כתוב על ידית הקנקן הזאת? אחרי כל העבודה הקשה, של אסיפת העפר והסינון, קצת מתסכל לראות שהקדר העתיק לא השלים את מלאכתו , ולא השאיר לנו טביעה ברורה שאפשר לקרוא אותה.

ידית קנקן עם חותם מגן שלמה

ידית קנקן עם חותם מגן שלמה שנתגלה בעמק צורים

למזלנו, זאת לא הפעם הראשונה שהתגלתה טביעה שכזו, ובעזרת ההשוואה לטביעות חותם דומות ניתן לדעת מה אמורים לראות כשמסתכלים על הקנקן.
בשבר הידית הנוספת, שהתגלה בחניון גבעתי ניתן לראות בצורה ברורה יותר  את מרכז הטביעה – כוכב מחומש. אבל הכוכב הוא לא הסיפור, אלא מה שנמצא בין קרני הכוכב. חדי העין עשויים להבחין בכמה אותיות בכתב עברי עתיק, ולשאר, ניתן להסתכל בתמונה הזו של עגיל חותם שלמה, שנעשה בהשראת טביעת החותם שלנו. עם הכיתוב הברור ‘ירשלמ’ – כלומר, ירושלים.
מה משמעותם של החותמות? הארכיאולוגים טרם הצליחו למצוא דף הוראות שכותרתו “מתי ואיך להשתמש בחותם” אז הוויכוח נמשך – האם החותם הזה הוא המקבילה של ה”Made in China” ובתוך הקנקן היה יין או שמן תוצרת ירושלים? או אולי להיפך, יין או שמן שיוצר במקום אחר ונשלח לעיר הבירה, ירושלים?
עד היום נמצאו שרידים של כמה עשרות קנקנים כאלה ברחבי הארץ, כולם מתקופת מלכותם של החשמונאים. בערך חצי מהם נמצאו בירושלים עצמה ואחד – בסינון העפר מהר הבית.
מי יודע, אם היינו מוצאים את הקנקן כולו ולא רק חלק מהידית, אולי היינו מוצאים בפנים שרידים של יין ושמן מנסכי המקדש

שבר של ידית קנקן שעליו טביעת חותם שנמצא חניון גבעתי

0 0 votes
דירוג מאמרים
הירשם
הודע על
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print

תוכן עניינים

חפש קבר

עוד ממצאים בעמק צורים

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט