ברוך הבא להר הזיתים

רכס הר הזיתים שימש עוד מימי קדם כגבולה המזרחי של ירושלים הקדומה, תוך שהוא יוצר חיץ ברור – המפריד בין העיר לבין ספר מדבר יהודה. מבחינה גיאוגרפית מדובר ברכס הררי מוארך, הנמשך מהר הצופים בצפון ועד מורדות נחל קדרון בדרום, למרגלות פסגה הקרויה “הר המשחית”. גובהו המרשים ביחס לסביבתו מספק נקודת תצפית מרהיבה על העיר ממערב, ועל המדבר ממזרח.
בימי הבית הראשון והבית השני היוותה העיר ירושלים – ובמרכזה הר הבית – את מוקד החיים היהודיים. דבר זה השפיע רבות על מעמדו של הר הזיתים בהיסטוריה ובמורשת היהודית.
הסמיכות להר הבית והתצפית הנשקפת ממנו הפכו את ההר לבעל חשיבות דתית מיוחדת ולחלק בלתי נפרד מעבודת הקודש בירושלים. המקורות קושרים את הר הזיתים עם אירועים ניסיים העתידים להתרחש בבוא הגאולה.
מסורות אלה הפכו את הר הזיתים למקום בעל משמעות יהודית עמוקה אשר בעקבותיה צמחו סביבו מנהגים וההר התקדש והפך למקום עליה לרגל.
קדושתו של ההר, קירבתו אל העיר ולצד אלה אופי המסלע הנוח של הר הזיתים (גיר רך וקל יחסית לחציבה) הביאו לכך שההר הפך למקום קבורה לאורך הדורות. מסורת הקבורה שהחלה בימי הבית הראשון נמשכת ברציפות עד ימינו.
כיום מציע הר הזיתים תצפיות מרהיבות לתיירים הבאים אל פסגתו, ולצד נופיו מציע ההר גם מגוון סיורים ייחודים בנבכי ההיסטוריה. מבין סלעיו של ההר נלחשים הסיפורים בלאט, וכל שעלינו לעשות הוא לטייל בפינותיו הנסתרות, ולהכיר את עברו המפואר.

מצב הר הזיתים
 

בהר הזיתים קיים מוקד של אבטחה מטעם משרד השיכון ללא תשלום. המוקד נותן מענה 24 שעות ביממה. בכדי לקבוע ליווי יש צורך להתקשר עד יום מראש.
כמו כן ההר ממופה במצלמות כך שמדי פעם סורקים את האזור. בכדי לוודא שאין בעיות ניתן להזמין מאבטח פרטי בתשלום.

 

כיום הר הזיתים מונה 122 אלף קברים (כפי שידוע לנו), אך עדיין יש חלקות שבהם ניתן לקבור: לפחות פעם בשבוע נקברים בהר הזיתים נפטרים חדשים.

 

מרכז מידע הר הזיתים העסיק מתנדבים רבים שעברו מצבה מצבה והעתיקו את המלל למחשב על מנת ליצור מערכת מיפוי מתקדמת. כמו כן ביצעו חשיפה של קברים, הסירו את העפר ועברו על האותיות עם מכחול וצבע, תוך מילוי את המלל החסר על גבי המצבה, עדיין נמשך הפעילות למציאת קברים. כיום פעילים בהר הזיתים כמה מתנדבים שעובדים ומקימים מצבות חדשות לפי רישומים קודמים (פנקסי פרנס וחלקת מחוקק). המרכז מידע נותן מענה ומאתר לאנשים את קברי יקירם יחד עם אנשי המלאכה העוסקים בעבודת קודש זו.

 

להר הזיתים ניתן להגיע בתחבורה ציבורית , רכבים פרטיים וברגל.
מרכז מידע השקיע בשנים האחרונות במיפוי החלקות במפות של גוגל ובווייז, וכמו כן מיפוי של קברים של רבנים ואנשי שם.
בעבר הציב מרכז מידע  שילוט לפני כל כניסה לחלקה. בנוסף, אנשי מרכז המידע עתידים להכניס ל’ווייז’ את שמות החלקות על מנת להקל על העולים להר הזיתים.

בטיחות 94%
תפוסות בית העלמין 83%
מיפוי בית העלמין 77%
נגישות הר הזיתים 85%

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט