האם באמת מסוכן לבקר בהר הזיתים

רבים שואלים "האם הר הזיתים מסוכן"? שאלה זו עולה שוב ושוב במיוחד כשבאתרי החדשות יש כותרות על עוד ניסיון פיגוע בהר הזיתים.
אכן, כמו כל מקום בארצנו (ובעולמנו) כיום, סכנה כלשהי תמיד קיימת, אולם היא פחותה בהרבה מהרושם שעלול להיווצר מהדיווחים החדשותיים.
ראשית, יש לזכור שהמונח "הר הזיתים" כולל בתוכו אזור נרחב של מעל 10 קילומטרים רבועים (בערך בגודל של העיר לוד) שמחולק בין 7 שכונות. בתוך האזור הזה ישנן כמה נקודות "בעייתיות" ש-90% מהאירועים מתנקזים בהם, ואף אחת לא נמצאת בתחומי בית הקברות או בתחומי האזורים המתויירים בהר.
וכן, ניתן לומר שאף על פי שבשנים האחרונות הייתה עליה ברמת המתיחות ובאירועי השנאה ברחבי ירושלים, וגם באזורי המגורים בהר הזיתים, הרי שהדבר לא מורגש כמעט בכלל בשטח בית הקברות, במצפה רחבעם או במתחם הכנסיות.

P50819-163138

אז מה צריך לדעת לפני שמבקרים?

יש אזורים רגישים  אפשר פשוט להימנע מהן ואם אתם בדרככם לבית הקברות, אפשר גם לתאם מראש עם מוקד הביטחון ואנשיו יתלוו אליכם בדרככם (פרטים בסוף העמוד)
רח' רבעה אל עדוויה, סמוך לבי"ס לבנים א-טור
זוהי הנקודה הבעייתי ביותר, בה התלמידים בעלי החינוך הקלוקל נהנים לזרוק אבנים על מכוניות בדרכן להר הזיתים. הפתרון הפשוט ביותר, המומלץ בידי כוחות הביטחון הוא להימנע מהציר הזה ולעלות להר דרך רחוב מעלה החלבים (מתאים לנסיעה ברכב פרטי בלבד), או לחלופין – להימנע מהשעות בהן מסתיימים הלימודים והתלמידים יוצאים לרחוב.
הכביש שבין האוניברסיטה העברית לעיסאוויה (רחוב מרטין בובר) 
אם נסעתם דרך א-טור, בדרך חזור, במקום להקיף את האוניברסיטה מימין, פנו שמאלה לרחוב יצחק הנדיב.
כיכר ראס אל עמוד
ההתקפות שכאן מופנות בעיקר כלפי תשובי שכונת מעלה הזיתים הסמוכה ומתאומות לזמני ההסעות שלהם. מרבית הבאים לבית העלמין לא יגיעו לאזור זה כלל.

אדום- נקודות חיכוךירוק- נציגות יהודית קבועה (בהתאם לשעות)
לתיאום ליווי בטחוני לאזכרות בכל החלקות (הליווי הוא עד 40 דקות לחלקה אחת בלבד), ניתן להתקשר למוקד 24 שעות ביממה: 02-6271598
מלבד זאת, חברה קדישא "הפרושים" מספקת שירות דומה בחלקות שלה בלבד. ניתן לתאם עמם בטלפון 02-5384144

תגובות